28.04.2025

Pravila ponašanja nakon botoksa

Pravila ponašanja nakon botoksa

Botoks je popularni injekcioni tretman koji se koristi za smanjenje bora, ali i lečenje različitih medicinskih stanja kao što su hronična migrena, preaktivna bešika i grčevi u vratu. Iako se smatra sigurnim, postoji nekoliko važnih pravila ponašanja nakon tretmana koja mogu pomoći da se postignu najbolji rezultati i minimiziraju potencijalni rizici. U ovom članku će biti objašnjeni ključni saveti i preporuke o nezi nakon botoksa, kao i kada je potrebno obratiti se lekaru.

Šta je botoks?

Botoks je injekcioni tretman koji koristi botulinum toksin za ublažavanje i sprečavanje nastanka bora, ali i lečenje medicinskih stanja poput lenjeg oka, cervikalne distonije (grčeva u vratu), preaktivne bešike, hronične migrene i hiperhidroze (prekomernog znojenja). Deluje tako što blokira nervne signale, sprečava kontrakciju mišića i tako smanjuje vidljivost bora i nastanak novih (WebMD Editorial Contributors, 2024). Tehnički govoreći, pojam “Botoks” je naziv brenda za jedan lek. Postoje i drugi preparati sa botulinum toksinom tipa A, koji se prodaju pod različitim brendovima, poput Dysporta i Xeomina (Nunez, 2020).

Generalno, injekcije botoksom smatraju se sigurnim. Tretman koristi razblaženu količinu toksina kako bi sprečio kontrakciju mišića, što pomaže da bore postanu mekše i opuštenije (Nunez, 2020). Anestezija nije uvek potrebna, ali može se koristiti lokalna ili topički anestetička krema za veći komfor, naročito ako se tretira preaktivna bešika. Blaga nelagodnost ili bol su normalni tokom tretmana. Stručnjaci koji primenjuju botoks za smanjenje bora precizno ciljaju mišiće lica koristeći tanku iglu i dajući više injekcija, u zavisnosti od tretirane oblasti. Tretman obično traje oko 15 minuta. Pre tretmana, preporučljivo je izbegavanje alkohola i lekova koji razređuju krv (kao što su aspirin i ibuprofen), kako bi se smanjio rizik od modrica i otoka. Prvi rezultati se primećuju nakon 3 dana, dok puni efekat nastupa za oko 2 nedelje. Dejstvo traje između 3 i 6 meseci, nakon čega je potrebno ponoviti tretman radi održavanja rezultata (WebMD Editorial Contributors, 2024).

Saveti za brigu nakon injekcija botoksom

Pokušajte da ostanete u uspravnom položaju nakon tretmana: Kako savijanje ili ležanje može proširiti toksin i povećati rizik od modrica, savetuje se da ostanete uspravni tri do četiri sata nakon tretmana (Nunez, 2020).

Ne masirajte lice: Botoks je tečnost i, iako se širi vrlo malo (oko jedan i po centimetar), trljanje može uticati na to kako se raspoređuje u mišiću. Zato izbegavajte dodirivanje i trljanje lica najmanje 12 sati nakon injekcija. Prilikom pranja lica, budite nežni kako biste izbegli trljanje tretiranog područja. Sačekajte barem 24 sata nakon aplikacije botoksa pre facijalnih tretmana i masaža, ali i duže ukoliko imate modrice (Cleveland Clinic, 2024).

Izbegavajte određene supstance: Preskočite alkohol tog dana i ne uzimajte lekove iz grupe nesteroidnih antiinflamatornih (NSAID) lekova, poput aspirina, ibuprofena ili naproksena, jer mogu povisiti krvni pritisak i povećati rizik od modrica (Ibid). Posavetujte se sa svojim lekarom o uzimanju lekova.

Odložite trening: Sačekajte barem 24 sata pre nego što se vratite treningu. Vaš lekar može preporučiti da sačekate i nekoliko dana. Vežbanje može povisiti krvni pritisak, što može povećati rizik od modrica, pa biste možda želeli da ga izbegavate nekoliko sati ako skloni ste modricama. Zbog povećanog protoka krvi usled fizičkih aktivnosti, toksin se može proširiti na neplanirana područja i smanjiti njegovu efikasnost na mestu injekcije. Vežbanje takođe izaziva kontrakciju mišića, što može smanjiti efikasnost toksina. Međutim, sigurno je raditi vežbe za lice kao što su mrštenje, smeškanje ili podizanje obrva, koje mogu čak pomoći da efekti botoksa postanu vidljiviji brže (Nunez, 2020).

Nemojte spavati na tretiranim područjima: Radi minimiziranja fizičkog pritiska na tretirano područje, odnosno omogućavanja botoksu da se pravilno rasporedi u mišićima, probajte da ne spavate sa pritiskom na tretirana područja (Ibid).

Izbegavajte sunce i druge oblike izlaganja toploti: Toplota može izazvati crvenilo i povisiti krvni pritisak, što može dovesti do modrica. Da biste bili sigurniji, izbegavajte sunce 24 do 48 sati. Takođe, najbolje je izbegavati i solarijum, đakuzi, vruće tuševe/kupke i saune (Ibid).

Kada je potrebno obratiti se lekaru?

Moguće su blage nuspojave poput crvenila, otoka i osetljivosti na mestu injekcije, glavobolje ili bola u vratu. Modrice su takođe česte, ali uobičajeno prolaze nakon dve nedelje. Ređe se javljaju spuštanje kapka, problemi sa vidom, govorom, gutanjem ili disanjem, slabost mišića i slaba kontrola bešike – u tim slučajevima važno je odmah se obratiti lekaru (WebMD Editorial Contributors, 2024; Nunez, 2020).

Zaključak

Nega nakon botoksa igra ključnu ulogu u postizanju optimalnih rezultata i minimiziranju rizika od nuspojava. Poštovanjem jednostavnih pravila, kao što su izbegavanje masiranja lica, spavanja na tretiranim područjima i izlaganja suncu, možete osigurati da botoks postigne željeni efekat i da se osećate što je moguće udobnije. Iako je tretman siguran, uvek je važno obratiti se lekaru ako primetite neuobičajene simptome, kao što su problemi sa vidom ili disanjem, kako bi se pravovremeno rešavali mogući problemi.


*Ovaj tekst je namenjen isključivo u informativne svrhe. U slučaju pojave bilo kakvih simptoma preporučuje se da potražite pomoć od svog lekara ili kvalifikovanog zdravstvenog stručnjaka.

Reference

helpMedix

Pouzdani partner u potrazi za zdravstvenim informacijama. Pružamo pristup proverenim informacijama i olakšavamo povezivanje sa kvalifikovanim pružaocima zdravstvenih usluga. Naša misija je da pomognemo u postizanju optimalnog zdravlja kroz pouzdane resurse i stalnu podršku, bilo da tražiš savet, planiraš pregled ili želiš da se konsultuješ sa stručnjacima

@2024 helpMEDIX d.o.o. Sva prava zadržana. helpMEDIX ne pruža medicinske savete, dijagnoze ili tretmane.